Rys historyczny

Krótka historia powstania Chóru Tryl w Toszku.

Chór „Tryl” powstał w 1995r. z inicjatywy księdza Mariana Piotrowskiego proboszcza parafii św. Katarzyny w Toszku oraz Pani Marii Garbal muzyka i nauczyciela. Pani Maria ukończyła Akademię Muzyczną oraz dyrygenturę chóralną w Katowicach. Wielokrotnie uczestniczyła w międzynarodowych seminariach i kursach w zakresie interpretacji muzyki chóralnej. Prowadziła chór przy liceum w Pyskowicach jest również dyrygentem chóru „ Jadwiżki” przy Parafii Św. Jadwigi w Ziemięcicach. Pracowała w Państwowej Szkole Muzycznej I st., uczyła

również gry na fortepianie.

 

Początkowo chór nosił nazwę „Przednutka” a w 2001r. zmienił nazwę na „ Tryl” jest chórem mieszanym.

Siedzibą chóru jest Miejski Ośrodek Kultury „Zamek w Toszku” ul. Kościelna nr.2

W repertuarze chóru znajdują się pieśni sakralne-wielkopostne, kolędy oraz pieśni ludowe.

Początkowo chór liczył 42 członków a obecnie jest nas grupka 24 chórzystów.

Chór w swoim dorobku posiada liczne wyjazdy za granicę oraz w kraju. Bierze udział w Festiwalach i Powiatowych Przeglądach Chórów, uczestniczy w Nabożeństwach w kościele św,Katarzyny w Toszku śpiewając pieśni Sakralno - Wielkopostne, Kolędowe i Jubileuszowe.

W roku 2010 – 2011 w drugiej edycji konkursu chór „Tryl” otrzymał Gwiazdę Spichlerza w kategorii kultura. Posiada dyplomy i podziękowania za udział w uświetnieniu i umileniu uroczystości.

Chór koncertował za granicą ;

W 2001r. w Teksasie W 2005r. we Francji W 2005r. w Walii

W 2006r. w Hohenau. W 2007r. w Wiedniu

 

Do dzisiaj chórzyści spotykają się w każdy piątek wieczorem na „Zamku „w Toszku, ćwicząc pieśni i przygotowując się do koncertów. Zapraszamy chętne osoby do śpiewania z nami.

Chór w okresie działalności nagrał dwie płyty z kolędami w różnych językach oraz pieśni ludowe.